Odos navikų ankstyva diagnostika ir gydymas

Odos piktybiniai navikai skiriami į epitelinės kilmės(bazoląstelinė karcinoma ir plokščialąstelinė karcinoma) ir  melanocitinės kilmės(melanomą). Epitelinės kilmės navikai sudaro ¾ visų odos piktybinių navikų, melanoma ¼. Lietuvos vėžio registro duomenimis epitelinės kilmės navikų sergamumas nuo 1993 metų pradėjo sparčiai augti.

Dažniausiai serga vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės, nors paskutinių metų vis daugėja odos vėžio atvejų ir tarp jaunesnių pacientų. Didesnę riziką susirgti turi žmonės su I ir II odos tipu (apie 70% Lietuvos gyventojų), kurie nevengia ilgai pasideginti

Bazoląstelinė odos karcinoma(bazalioma)

Bazalioma – tai dažniausiai sutinkama odos vėžio forma. 80% atvejių būna veido ir kaklo srityje. Navikui būdingas lokalus invazivinis augimas ir ypač retas metastazavimas. Dažniausia pasitaiko  paviršiumi plintanti arba mazginė naviko forma.

Plokščialąstelinė karcinoma

Apie 20% odos vėžio atvejų  sudaro plokščialąstelinė karcinoma. Ji turi visus vėžiui būdingus požymius: greitai vystosi, sukelia vietinį audinių pažeidimą bei metastazuoja kaip limfa, taip ir krauju. Ankstyvas plokščialąstelinis vėžys gerai pasiduoda radikaliam gydymui, tačiau užleistos ligos formos gydomos kombinuotai ir kompleksiškai, ir gali baigtis mirtimi. Kaip ir bazaliomos atvejų dažniausiai serga žmonės kurie nevengia pasidegint.

Diagnostika

Diagnozės nustatymui svarbus klinikinis vaizdas, citologinio tyrimo ir/arba naviko biopsijos atsakymas.

Gydymas

 • Medikamentinis gydymas
 • Kriodestrukcija
 • Lazerdestrukcija
 • Fotodinamine terapija
 • Spindulinė terapija
 • Chirurginis gydymas
 • Skirtingu gydymo metodu kombinacija

Gydymo metodą parenka gydytojas priklausomai nuo naviko tipo, vietos, išplitimo ir paciento bendros būklės.

Praktinės rekomendacijos

Jeigu darinys stebimas virš 2 mėn. ir gydant ar negydant nenyksta, įtarkite odos vėžį.

Melanoma – pati piktybiškiausia odos vėžio forma. Šis navikas atsiranda iš melanocitų – ląstelių, kurios gamina odos pigmentą melaniną, nuo kurio priklauso mūsų odos spalva bei tipas.

Melanoma yra sparčiausiai plintantis ir didžiausią mirtingumą iš visų odos vėžių sukeliantis navikas. Kiekvienais metais melanomos sergamumas didėja 7-8%. Kadangi efektyvaus gydymo toli pažengusiai melanomai nėra (esant melanomos naviko storiui virš 4,0 mm 8 metų išgyvenimas yra apie 30%), visas dėmesys nukreiptas i ankstyvą melanomos diagnostiką. Tik anksti nustačius melanomą (iki 1,0 mm storio) galima tikėtis gerų gydymo rezultatų.

Melanomos atsiradimo priežastis nežinoma. Šiandien galime pasakyti, kad įtakos turi:
1. UV spinduliai;
2. Šeimyninė anamnezė (melanomos atvejai tarp giminaičių);
3. Daugybiniai apgamai (virš 50 vnt.);
4. Atipinių (pakitusių) apgamų buvimas.

Taip pat turi itakos žmogaus odos tipas, akių ir plaukų spalva. Didesnės rizikos grupei priklauso baltaodžiai, mėlynakiai, šviesiaplaukiai. Nudegimai nuo saulės, vaikų iki 10 metų deginimasis saulėje be apsauginių kremų irgi padidina riziką susirgti melanoma.

Melanoma gali atsirasti iš apgamų (tiek iš įgimtų, tiek iš įgytų), taip pat ir ant lygios odos, kada vėžiniai pakitimai atsiranda melanocituose, kurie nėra sugrupuoti į apgamą. Dažniausiai melanoma išsivysto per kelius metus (1-3 metus), bet pasitaiko ir agresyvios melanomos formos. Tokiu atveju melanoma greitai auga ir per tris mėnesius pasiekia kelių mm storį. Agresyvią melanomą laiku galima nustatyti tik jeigu pacientas laiku atkreipia dėmesį į augantį ir besikeičiantį pigmentinį darinį ir laiku kreipiasi į dermatologą.

90% atvejų melanoma randama odoje, 8% kituose organuose, 2% atvejų pirminis melanomos navikas nerandamas ir iškarto nustatomos matastazės. Įtarimai dėl melanomos nustatomi apžiūrėjus ligonį.

Vizualinei diagnostikai naudojami ABCD kriterijai.

 • A – asimetrija
 • B – kontūro nelygumai, karpytumas
 • C – spalvos pakitimai
 • D – darinio diametras 6mm ir daugiau

Bet naudojantis tik šitais kriterijais melanomą ankstyvoje stadijoje nustatyti neįmanoma. Vizualinės diagnostikos tikslumas yra apie 55%-80% ir yra labai subjektyvus apgamų tyrimas.
Todėl ankstyvai melanomos diagnostikai naudojami kiti, daugiau patikimos informacijos suteikiantys tyrimai, visų pirma dermatoskopija ir siaskopija. Pats galutinis tyrimas yra histologinis (morfologinis) tyrimas, kuriuo galutinai arba patvirtinama arba peneigiama melanomos diagnozė. Taigi, siūlome apsilankyti Vilniaus lazerinės dermatologijos centre, bei pasikonsultuoti su specialistais dėl pakitusių arba jums nerimą keliančių apgamų, bei kitų odos darinių. Modernūs diagnostikos metodai padės tiksliai nustatyti diagnozę, bei laiku pradėti gydymą.